
Dla każdego coś smacznego, czyli skład mleka mamy karmiącej tandem
Mleko mamy dopasowuje się do potrzeb karmionego dziecka, np. zmienia swój skład, gdy dziecko jest chore. To wiemy. Ale co, jeśli karmiona jest dwójka dzieci, w różnym wieku? O całkiem innych potrzebach? Przedszkolak i noworodek?
Zbadane przez naukowców
W styczniu 2021 roku ukazała się analiza polskich naukowców m.in. z Toruńskiego Banku Mleka Kobiecego opisująca skład pokarmu kobiet karmiących w tandemie oraz po odstawieniu starszaka od piersi [1]. Publikację znajdziecie TUTAJ. Najprawdopodobniej jest to pierwsze badanie nad składem mleka kobiet karmiących tandem! Zostało przeprowadzono na niewielkiej grupie kobiet (N=13). Kryterium włączenia stanowiło oczywiście karmienie w tandemie, przy zachowanych minimum 4 karmieniach na dobę. Uczestniczki poproszono o zbieranie próbek mleka w czasie 24 godzin (próbki zbierano 4-krotnie). Analizowano zawartość tłuszczu całkowitego, białka odżywczego i całkowitego, suchą masę (czyli wszystko to, co składa się na mleko, poza wodą) oraz wartość kaloryczną.
Co wykazała analiza?
Na podstawie badania uzyskano następujące wyniki:
Średnie stężenie tłuszczu było o 25,5% większe w mleku mam karmiących piersią w tandemie w porównaniu do mleka mam, które odstawiły starszaka od piersi.
To z kolei przełożyło się na wyższą kaloryczność mleka (o 14,2%) u mam nadal karmiących tandem.
Po odstawieniu starszaka od piersi stężenie białka odżywczego zmniejszyło się o 18% w porównaniu z mlekiem kobiet, które wciąż karmiły dwoje dzieci, co znalazło odzwierciedlenie również w zmianie stężenia białka całkowitego.
Nie odnotowano różnic między grupami w stężeniu węglowodanów.
Podsumowując: zawartość tłuszczu, wartość kaloryczna oraz całkowite stężenie białka były wyższe w mleku kobiet karmiących w tandemie, w porównaniu do mleka mam, które odstawiły starsze dziecko od piersi. Zawartość węglowodanów nie uległa zmianie.
Po odstawieniu starszaka od piersi, skład mleka zmienia się, dopasowując się bardziej do wymagań młodszego dziecka.
Co to właściwie oznacza?
Oznacza to w skrócie tyle, że mleko mamy karmiącej tandem jest bardziej kaloryczne (tj. tłustsze) niż mleko mam, które odstawiły starszaka od piersi. To z kolei znaczy, że mleko mamy ma zdolność dopasowania składu w zależności od wieku karmionych dzieci. Po odstawieniu starszego dziecka od piersi, skład dopasowuje się do młodszego dziecka. Zatem piersi to naprawdę mądre bestie! Wiedzą, z kim mają do czynienia (noworodek, niemowlę, starszak) i wiedzą dokładnie, jakie są jego potrzeby. Wyobraź sobie, co by było, gdyby gotowanie posiłków dla rodziny, było tak proste jak karmienie piersią w tandemie 😉 Koniec z wybrzydzaniem, każdy dostaje to, czego właśnie potrzebuje. I jest to danie jednogarnkowe!… No, prawie…
Tak wyobrażam sobie piersi rozkminiające produkcję pokarmu w tandemie:
Czy jest to przełomowe badanie?
Badanie to pokazuje oczywiście coś, co wie niemal każda mama karmiąca w tandemie – ale nie trzeba chyba wspominać jak bardzo takie badania są potrzebne! Szczególnie niedowiarkom mówiącym, że po roku z piersi leci woda (lub piwo, ale tylko po godzinie 18.00). Publikacja ta stanowi doskonały wkład nad badaniami nad mlekiem ludzkim, których wciąż jest za mało. Dodatkowo promuje długie karmienie piersią, w tym karmienie w tandemie.
A gdyby tak…
Mam cichą nadzieję, że kiedyś uda się zbadać jak skład mleka wygląda u kobiet, które mają piersi „przypisane” do dziecka, tj. jedna pierś jest noworodka/niemowlaka, a druga starszaka. Prawdopodobnie skład ten wyglądałby jeszcze ciekawiej. W internecie krążą zdjęcia odciągniętego mleka z dwóch piersi (sprawdź TUTAJ) – jedna pierś „przypisana” jest do starszaka, a druga do noworodka. Widać na tym zdjęciu doskonale jak bardzo różni się skład mleka! Taki widok szczególnie przemawia do wyobraźni i potwierdza, że pokarm dopasowuje się do dziecka.
Czekam na takie badanie z niecierpliwością!
Masz własne doświadczenia dotyczące różnic w składzie mleka w czasie karmienia tandemu? Koniecznie podziel się w komentarzach! 🙂
[1] Sinkiewicz-Darol E., Bernatowicz-Łojko U., Łubiech K. i in., Tandem Breastfeeding: A Descriptive Analysis of the Nutritional Value of Milk When Feeding a Younger and Older Child. Nutrients. 2021 Jan 19;13(1):277


Może Ci się spodobać

Karmienie tandemowe – z czym (z kim) to się je?
13 grudnia 2020
Kim są tandemowe mamy, czyli charakterystyka uczestniczek badań
10 marca 2021
Jeden komentarz
Pingback: