Nowości W TANDEMIE

Karmienie tandemowe – z czym (z kim) to się je?

Co za dziwna nazwa – karmienie w tandemie? To jakiś rodzaj karmienia w czasie jazdy na rowerze? Dość osobliwy pomysł…Na co to komu, dowiesz się już za chwilę…

Co to jest karmienie tandemowe?

O tym „niesłychanym zjawisku” usłyszałam zupełnie przypadkowo, planując kolejną ciążę. Gdy w końcu się udało, wciąż karmiłam piersią starszą córkę. Trafiłam wówczas na grupę na Facebooku, w której mamy dzieliły się swoimi doświadczeniami w zakresie karmienia w ciąży i w tandemie. I jak się okazało karmienie tandemowe nie odbywa się na rowerze (chyba, że masz takie super moce!). Jest to karmienie dwójki (a może i większej liczby) dzieci w różnym wieku[1][2]. Brzmiało trochę strasznie, trochę obco. Nie znałam do tej pory nikogo, kto karmiłby w ten sposób. Bo niby jak? Że w jednym czasie? Ale jak te dzieci poprzystawiać? Piętrowo? Wiele pytań kołatało się w mojej głowie. Okazało się jednak, że doświadczenia mogą być przeróżne – od bardzo pozytywnych do prawdziwej niechęci do karmienia (zwykle starszaka).

Co na ten temat mówią badania?

Aby nieco rozjaśnić temat, przeprowadziłam skromny przegląd (metodyka i wyniki opisane na samym dole artykułu). Jak się okazuje, świat nauki mówi na ten temat bardzo niewiele. Efektem wyszukiwania w bazie PubMed było zaledwie 6 (!) publikacji, z czego jeden to artykuł poglądowy, jeden list do redakcji, a pozostałe to badania ankietowe (jedno z nich tylko w języku hiszpańskim). Pierwsze publikacje pojawiły się w latach 1992-1993. Potem długo, długo nic, aż do niedawna (2017-2020), kiedy to temat karmienia w tandemie nieco odżył i przeprowadzono wspomniane wyżej niewielkie badania ankietowe. W oddzielnych wpisach opiszę wybrane publikacje. 

Sześć publikacji to dość mizerny wynik. Nic więc dziwnego, że temat jest niemal całkowicie obcy ginekologom, pediatrom czy internistom. Wiele mam czasem ukrywa fakt, że karmi dwoje dzieci. Może się krępuje, może nie chce się tłumaczyć albo tracić czasu na dyskusje, które bardzo często i tak skazane są na porażkę. Bywa, że „normalne” karmienie piersią jest bombardowane przez personel medyczny, a co dopiero karmienie w ciąży czy w tandemie (cóż za ekstrawagancja?!). W starciu z autorytetem lekarza, kobiety często wychodzą z założenia, że nie ma sensu narażać się na krytykę.

Na szczęście nie samymi badaniami żyje człowiek i nie oznacza wcale, że skoro badania nie istnieją, to i zjawiska nie ma. Na szczęście odnalazłam również kilka anglojęzycznych stron oraz książek poświęconych karmieniu piersią, gdzie wspomina się o karmieniu tandemowym, a sama na moim blogu staram się poświęcić temu tematowi jak najwięcej miejsca.

Skąd w ogóle taki pomysł, żeby karmić dwójkę dzieci?

Przyjmuje się, że biologiczny (bez wpływu kulturowego) wiek samoodstawienia dziecka od piersi to od 2 r.ż. do nawet 7 r.ż[1]. Nie oszukujmy się, mało kto karmi tak długo, ale na szczęście wyjątki się zdarzają. Część kobiet planuje karmić do samoodstawienia lub po prostu nie wyznacza sobie żadnych limitów. Co jednak, jeśli planuje kolejne dziecko? Wówczas może zdecydować się na karmienie w czasie ciąży (o czym szerzej piszę TUTAJ), a następnie właśnie na karmienie tandemowe. Niekiedy dzieci odstawiają sie samoistnie w czasie ciąży, ponieważ może dojść do znacznego obniżenia produkcji pokarmu lub zmiany smaku mleka ze względu na produkcję siary, która niekoniecznie może odpowiadać smakiem starszakowi. Niemniej, koneserzy się trafiają i często karmienie w tandemie udaje się (lub nie udaje się odstawić starszego dziecka od piersi – wszystko zależy oczywiście od perspektywy i planów kobiety).

Od czego zacząć?

Jesteś w ciąży i nie chcesz przerywać karmienia piersią? Po pierwsze porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę z aktualną wiedzą na temat karmienia piersią. Zajrzyj też na ten wpis TU[M1] . Planujesz karmić starsze dziecko również po porodzie? A może już to robisz? Zachęcam do zapoznania się z wpisami o karmieniu w tandemie w praktyce TU[M2] .

[1] Saus-Ortega C. Aproximación holística a la lactancia materna en tándem, un estudio cualitativo [Holistic approach to tandem breastfeeding, a qualitative study]. Aten Primaria. 2020 Jan;52(1):55-56. Spanish. doi: 10.1016/j.aprim.2019.05.010. Epub 2019 Jun 29. PMID: 31266648; PMCID: PMC6939000

[2] Gromada KK. Breastfeeding more than one: multiples and tandem breastfeeding. NAACOGS Clin Issu Perinat Womens Health Nurs. 1992;3(4):656-66. PMID: 1476845.

[3] Dettwyler KA. When to wean: biological versus cultural perspectives. Clin Obstet Gynecol. 2004 Sep;47(3):712-23

Dla zainteresowanych zamieszczam krótki opis metodyki wykonanego przeze mnie przeglądu oraz jego wyniki.

Metodyka oraz wyniki przeglądu

Cel przeglądu

Odnalezienie
publikacji naukowych (w tym badań i przeglądów systematycznych) opisujących karmienie w tandemie

Strategia wyszukiwania
(słowa kluczowe)

tandem AND (breastfeeding OR nursing)

Data
wyszukiwania

02.10.2020

Przeszukane
bazy

PubMed

Kryteria
włączenia

Publikacje
nieograniczone pod względem metodyki traktujące o karmieniu piersią w tandemie

Wyniki wyszukiwania

693 publikacje

Włączone: 6

Wykluczone: 687
(
niezgodność z kryteriami włączenia: nie dotyczyły karmienia piersią w tandemie)

Włączone publikacje + krótka charakterystyka

O’Rourke MP, Spatz DL. Women’s
Experiences with Tandem Breastfeeding. MCN Am J Matern Child Nurs. 2019
Jul/Aug;44(4):220-227

Publikacja
poglądowa + badanie ankietowe przeprowadzone z 3 kobietami karmiącymi w
tandemie, biologiczne i emocjonalne aspekty karmienia w tandemie, praktyczne
porady dotyczące karmienia.

Yate
ZM. A Qualitative Study on Negative Emotions Triggered by Breastfeeding;
Describing the Phenomenon of Breastfeeding/Nursing Aversion and Agitation in
Breastfeeding Mothers.
Iran J Nurs
Midwifery Res. 2017 Nov-Dec;22(6):449-454

Badanie ankietowe
na grupie niemal 700 kobiet, dotyczące negatywnych emocji w czasie karmienia
piersią.

Gromada
KK. Breastfeeding more than one: multiples and tandem breastfeeding.
NAACOGS Clin Issu Perinat Womens
Health Nurs. 1992;3(4):656-66

Artykuł poglądowy o
karmieniu w tandemie, m.in. o przeszkodach, produkcji mleka.

Sensenig
L. Tandem nursing. Midwifery Today Int Midwife.
2004 Summer;(70):64-5

Komentarz, list do
redakcji dotyczący karmienia w tandemie.

Moscone
SR, Moore MJ. Breastfeeding during pregnancy.
J Hum Lact. 1993 Jun;9(2):83-8

Badanie ankietowe
przeprowadzone wśród 57 kobiet, skupiające się głównie na karmieniu piersią w
czasie ciąży.

Saus-Ortega
C. Aproximación holística a la lactancia materna en tándem, un estudio
cualitativo [Holistic approach to tandem breastfeeding, a qualitative study].
Aten Primaria. 2020
Jan;52(1):55-56

Badanie ankietowe
przeprowadzone wśród kobiet karmiących w tandemie.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *