Rozpoczynając tandem, nie wiedziałam do końca czego się spodziewać. Szybko odkryłam jednak, że wiąże się z nim cała masa niedogodności i potrzebowałam kilku miesięcy, żeby dostrzec również jasne strony. Wiedziałam o ich istnieniu oczywiście już wcześniej, ale trudne początki wielokrotnie je przyćmiewały. Dopiero po pewnym czasie, „na chłodno”, byłam w stanie pogodzić się z minusami i cieszyć się z plusów.
Jesteś w ciąży i zastanawiasz się nad karmieniem w tandemie? Karmisz już tandem, ale widzisz wyłącznie same minusy? Jeśli jesteś właśnie na rozdrożu, ten wpis jest dla Ciebie.
Jakie plusy?
Dobre relacje
Karmienie w tandemie może sprzyjać rozwojowi dobrych relacji między rodzeństwem. Starsze dziecko dostaje dokładnie to, co młodsze, dzięki czemu może łagodniej adaptować się do nowej sytuacji związanej z pojawieniem się w domu malucha. Potwierdza to hiszpańskie badanie ankietowe z 2019 roku przeprowadzone na niewielkiej grupie kobiet karmiących w tandemie[1]. Ponadto starszak nie czuje się odrzucony i jest mniej zazdrosny, gdy nagle uwaga rodziców (a szczególnie mamy) zaczyna być skupiona na rodzeństwie.
Bezpieczeństwo
Jeśli karmisz „na żądanie” oboje dzieci, często masz starszaka zawsze przy sobie, gdy karmisz też malucha. To daje większe poczucie kontroli nad sytuacją, nie musisz się martwić, że starsze dziecko wejdzie na szafę lub pójdzie na zakupy, gdy Ty będziesz karmić młodsze.
Usypianie
Pierś to niezwykle potężne narzędzie w całym arsenale metod usypiania. Książeczki, lulanie, kołysanki to w porównaniu z piersią zwykłe mięczaki 🙂 Dużym plusem jest zatem to, że można uśpić dwoje dzieci na raz!
Problemy laktacyjne
Mimo że karmiłaś przez całą ciążę, nadal może wystąpić u Ciebie trudny do opanowania nawał (nie jest to oczywiście reguła). Starszak często może stanowić w takich sytuacjach doskonałą pomoc, podobnie jak w przypadku zatkanych kanalików czy zapalenia piersi. Ma po prostu większą siłę ssania niż noworodek 🙂
Wartość odżywcza
I najważniejsza korzyść – nadal dajesz dziecku swoje mleko z całą gamą jego dobroczynnych właściwości (jak np. przeciwciała, kwasy tłuszczowe, oligosacharydy). Wyobraź sobie, że mleko to mana i życie w jednym! 🙂
Jakie minusy?
Chce więcej!
Na początku starszak domaga się piersi ZNACZNIE częściej niż to miało miejsce przed porodem, co szczególnie w okresie połogu jest bardzo męczące. Może cieszyć się z „powrotu mleka” lub po prostu widzi karmione rodzeństwo i przypomina sobie o piersi. Zdecydowanie warto szybko ustalić granice ze starszakiem i potrafić odmawiać, jeśli czujesz, że jesteś przytłoczona ciągłym karmieniem.
Niewygodnie!
Jeśli karmisz dwójkę jednocześnie, nie zawsze jest wygodnie i trudniej znaleźć pozycję odpowiadającą wszystkim. Z czasem na pewno ją sobie wypracujesz, ale początki są dość trudne. Warto spróbować pozycji spod pachy, jeśli między dziećmi nie występuje duża różnica wieku. Starszak najczęściej sam potrafi się świetnie ułożyć i Twoim jedynym zmartwieniem jest ułożenie noworodka. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w poduszki do karmienia (ja polecam długi rogal).
Jeść!
W połogu zwykle kobieta odczuwa ciągły głód, co jest całkowicie normalne. Karmiąc w połogu w tandemie ma jeszcze większe zapotrzebowanie energetyczne. Musisz więc bardziej dbać o prawidłowe odżywianie, a na to nie zawsze jest czas. Gdy odzywa się mały głód, wiem, że zamiast przygotować sobie wartościową sałatkę z rukolą i awokado, znacznie łatwiej jest sięgnąć po kolejną kostkę czekolady, bo może masz tylko 2 minuty dla siebie. Poproś o pomoc w przygotowaniu posiłku lub jeśli nie masz takiej możliwości, spróbuj przygotować wieczorem kilka przekąsek (warzywa, owoce, golonkę :)) na następny dzień.
Mam dość!
Nadmierne przeciążenie organizmu może skutkować pogłębiającą się frustracją i niechęcią do karmienia, a nawet emocjami, z którymi bardzo trudno sobie poradzić. Warto zadbać o odpoczynek (tak, wiem, zwykle jest to nierealne), ale nawet 5-minutowa drzemka z dziećmi w czasie karmienia potrafi wiele zdziałać. I powtórzę raz jeszcze – granice ustalone ze starszakiem naprawdę potrafią czynić cuda. Jeśli czujesz nadmierne obciążenie, spróbuj rozdzielić karmienia (oddzielnie starszak, oddzielnie młodsze dziecko) – potrafi to przynieść niesamowitą ulgę.
Trochę wstyd…
I na koniec. Prawdopodobnie będziesz zawstydzana, Twój starszak będzie zawstydzany. Może nawet ktoś (mama, ciocia, koleżanka, lekarz) będzie próbował wpędzić Cię w poczucie winy. Zgadza się, karmienie w tandemie to dość nieznany (lub zapomniany) temat, a niewiedza zwykle budzi lęk. Można przyjąć dwie strategie: nie mówić o tym i mieć święty spokój lub mówić o tym bez zażenowania czy skrępowania. Im luźniejsze Twoje podejście do tematu, tym odbiór w otoczeniu może być lepszy. Może osoba krytycznie podchodząca do Twojego karmienia tandemowego, spojrzy przychylniej na kolejną mamę karmiącą w tandemie, gdy napotka ją na swojej drodze? Wówczas nie będzie to dla niej zupełnie obce, bo już kiedyś spotkała się z taką praktyką. Oswajanie – to jest klucz. Przynajmniej warto spróbować…
Jak nie zwariować?
Najłatwiej poprosić o pomoc. Ale i najtrudniej poprosić o pomoc. Są kobiety, które nie chcą o nią prosić i to też jest w porządku. Ale wtedy po prostu muszą odpuścić z niektórymi rzeczami, jak np. codzienne gotowanie, sprzątanie. Jeśli dopadną Cię negatywne emocje w czasie karmienia (tylko w czasie karmienia), polecam mój wpis o BAA, tj. breastfeeding aversion and agitation tutaj. Jeżeli negatywne emocje nie opuszczają Cię przez dłuższy czas, nie tylko w trakcie karmienia, warto poszukać profesjonalnej pomocy. Na pocieszenie – minusy karmienia w tandemie mogą pojawiać się tylko na początku (np. przez kilka pierwszych miesięcy). Z czasem może udać się wypracować kompromisy ze starszakiem, odpowiednie pozycje do karmienia czy po prostu zaadaptować do nowej sytuacji. Noworodek szybko przestaje być noworodkiem, a z czasem będzie rzadziej zgłaszać się do piersi. Wbrew pozorom dzieci nie karmią się do osiemnastki 🙂 Chyba…?
A jakie są Twoje doświadczenia?
[1] Saus-Ortega C. Aproximación holística a la lactancia materna en tándem, un estudio cualitativo [Holistic approach to tandem breastfeeding, a qualitative study]. Aten Primaria. 2020 Jan;52(1):55-56